25. avgusta 1992 je bil v Sarajevu uničen najbolj reprezentativen objekt avstro-ogrskega obdobja, ki je med drugim od leta 1947 imel funkcijo nacionalno univerzitetne knjižnice (Nacionalno univerzitetske biblioteke) Bosne in Hercegovine, Vijećnica. Na ta dan je zaradi ognja, povzročenega s strani agresorskih granat, uničenega 90 odstotkov knjižnega sklada oz. več kot dva milijona knjig, člankov, itd. S tem je popolnoma izgubljen neprecenljivo dragocen zaklad knjigin kulturne dediščine ter hkrati uničen prelep in dragocen kulturni spomenik..
V sklopu spremljevalnega dela kulturnega programa Opomnik ob uničenju Vijećnice bo na najstarejšem trgu v mestu odprta tudi likovna razstava. Galerija Festić, kot kulturni most med slovenskimi in bosansko-hercegovskimi umetniki, bo predstavila uveljavljena imena iz sveta likovne umetnosti, dveh različnih kultur, mentalitet, senzibilnih umetniških duš, ki sta ravno v likovnem izražanju našli skupni imenovalec neskončnega sožitja. Svoja umetniška dela bodo predstavili:
PETAR BEUS
METKA ERZAR
HAMO IBRULJ
NARCIS KANTARDŽIĆ
ŠTEFAN MARFLAK
MARIJAN MIRT
VIKTOR ŠEST
Lepota umetnostnega izražanja ne pozna in ne trpi meja ali ločevanja barve kože, verskega prepričanja, nacionalne pripadnosti ... V času, ko človeško sočutje in duhovna globina ne najdeta več prostora med nami je smiselno obuditi spomin in zavest vsakemu posamezniku z željo, da se žrtve nasilne vojne nikoli ne ponovijo.
»Dobro je, če vemo kaj o običajih drugih narodov, ker bomo potem pravilneje sodili o svojih in ne bomo imeli za smešno in nespametno vsega, kar se razlikuje od naših navad, kakor delajo navadno tisti, ki niso ničesar videli.« (Rene Descartes)
Odpiralni čas galerije je vsak delovnik od 10.00 do 13.30 in od 16.30 do 19.30. V soboto od 10.00 do 13.00.