Na osrednjem slovenskem srečanju se bodo zbrali avtorji in založniki književnosti za mladino. Delovni shodi bodo tematizirali številna vprašanja s področja literarnega ustvarjanja in objavljanja. Šolsko polje, razmerja med vzgojnim in estetskim v pripovedništvu za najmlajše, likovna kultura slikanic, seveda tudi nova doba multimedije in popolnoma nova vloga knjige v korelaciji z drugimi mediji so osrednje teme, okrog katerih se bodo na predavanjih, tematskih dnevih in strokovnih posvetih napletala vprašanja in vsakdanje izkušnje. Slovesni vrhunec -podelitev večernice, ugledne nagrade najboljšemu delu za mlade, ki je izšlo v letu 2012 - bo dvignil »Oko besede« v enega osrednjih književnih dogodkov za vso kulturno javnost.
Posebna produkcija festivala Oko besede 2012 je znanstvena monografija Nagrajene pisave. Opusi po letu 1991 nagrajenih slovenskih mladinskih pripovednikov, v kateri so predstavljeni opusi sodobnih slovenskih mladinskih prozaistov, ki so bili v zadnjih dvajsetih letih nagrajeni z vsaj eno pomembno nagrado ali s priznanjem za mladinsko književnost. Upoštevane so naslednje nagrade in priznanja, podeljena od leta 1991: Levstikova nagrada, večernica, desetnica, izvirna slovenska slikanica – nagrada Kristine Brenkove, priznanje Zlata hruška in priznanje Moja najljubša knjiga.
V začetnem delu monografije so predstavljene vse nagrade in priznanja, njihov namen in pomen, navedeni so tudi vsi dosedanji nominiranci. Sledi poglavje o mladinski pripovedi, pri čemer so v teoriji proznih književnih vrst in žanrov upoštevana najnovejša teoretična spoznanja, s kritično presojo pa je bila izpeljana tipologija proznih književnih vrst in žanrov, ki želi poenotiti terminologijo. Osrednji del monografije je namenjen obravnavi avtorjev, ki so v zadnjih dvajsetih letih (1991–2011) prejeli nagrade in priznanja za izvirna slovenska mladinska leposlovna prozna dela: Dušan Dim, Mate Dolenc, Nina Mav Hrovat, Igor Karlovšek, Neli Kodrič Filipič, Majda Koren, Polonca Kovač, Kajetan Kovič, Feri Lainšček, Svetlana Makarovič, Marijana Moškrič, Desa Muck, Bogdan Novak, Nejka Omahen, Mojca Osojnik, Andreja Peklar, Matjaž Pikalo, Lila Prap, Slavko Pregl, Andrej Rozman Roza, Primož Suhodolčan, Peter Svetina, Bina Štampe Žmavc, Anja Štefan, Irena Velikonja, Janja Vidmar in Dim Zupan.
Preglednost vzpostavlja monografija z enotno obravnavo vseh avtorjev. Ti so uvrščeni v monografijo po abecednem vrstnem redu, in sicer je vsak avtor obravnavan na isti način, tako da si sledijo razdelki:
- nagrade in priznanja,
- bibliografski podatki o avtorju s podatki o njegovih mladinskih literarnih delih,
- delo z razčlembo avtorjevega mladinskega opusa,
- sklep, v katerem so podane značilnosti avtorjeve poetike.
Zadnje poglavje, sinteza, podaja značilnosti sodobne slovenske mladinske proze, kakor se izrisujejo ob obravnavi izbranih avtorjev.
Program za četrtek, 20.9.
10.00–11.00 OTVORITEV FESTIVALA (SALON MURSKA REPUBLIKA V HOTELU ZVEZDA)
12.00–13.00 PODELITEV VEČERNICE (GLEDALIŠČE PARK)
16.00–18.00 LITERARNA PRIREDITEV »BOŽA ME, BOŽA TVOJA BESEDA«
PREDSTAVITEV KNJIGE »NAGRAJENE PISAVE«
(POKRAJINSKA IN ŠTUDIJSKA KNJIŽNICA MURSKA SOBOTA)
19.00–19.30 RAZSTAVA »VEČERNIČINA LITERARNA BERA 2011«
(POKRAJINSKA IN ŠTUDIJSKA KNJIŽNICA MURSKA SOBOTA)
Program za petek, 21.9.
9.00–11.00 OBISKI PISATELJEV NA ŠOLAH
15.00–18.00 SIMPOZIJ »SLOVENSKA MLADINSKA KNJIŽEVNOST, ELEKTRONSKI MEDIJI IN SODOBNE IK-TEHNOLOGIJE« (RESTAVRACIJA HOTELA ZVEZDA)
20.00 LITERARNO-GLASBENI VEČER (RESTAVRACIJA HOTELA ZVEZDA)
Program za soboto, 22.9.
9.00–18.00 LITERARNO POPOTOVANJE OB REKI MURI (Naravna in kulturna dediščina rek)