Galerija Festić je nastala iz ljubezni do lepote in iskanja plemenitega. Skromen začetek beleži leto 1988, ko so odprli vrata kot prva zasebna galerija v Sloveniji. Galerija se nahaja v starem mestnem jedru, kjer se duh preteklosti še vedno dotakne duše mimoidočega.Galerija Festić že več kot dvajset let predstavlja kulturni most med različnimi umetniki, kulturami, mentalitetami. S tokratno likovno-kiparsko razstavo vzpostavljajo most med uveljavljenima, bolgarskim in slovenskim sodobnim umetnikom. Predstavila se bosta akademski slikar Martin Krastev, ki živi in ustvarja v Atenah, in se poklonili spominu na velikega slovenskega akademskega kiparja Petra Černeta, ki nas je pred kratkim zapustil. Otvoritev razstave bo ob zvokih klavirja obogatil ugledni in mednarodno priznani jazz pianist Dejan Pečenko.
MARTIN KRASTEV se je rodil leta 1953 v Sofiji, Bolgariji. Leta 1981 je diplomiral na Akademiji za umetnost. Je uveljavljen umetnik sodobne umetnosti, ki je že gostoval v Sloveniji. Razstavljal je na številnih samostojnih razstavah širom Evrope ter mnogih skupinskih razstavah v Bolgariji in tujini. Živi in ustvarja v Atenah.
Martin Krastev svoja olja na platnu slika z načinom gradnje kompozicije, s prepoznavnim vnosom svetlobe, s premišljenim izborom barv in z upodobitvami arhitektur, notranjih in zunanjih prostorov, z navdihom izvabi iluzijo tretje dimenzije in izpostavi ter poudari željo po ponovnem reanimiranju figure kot nosilke umetniške izpovedi, ki z nekaterimi atributi razpre célo paleto asociacij, možnih razlag in podoživetij. Slikarsko platno oživlja z doslednostjo, s perfekcionizmom slikarske poteze, sugestibilnim senčenjem in osvetlitvijo, s plastičnostjo oblikovanja ter s premišljeno postavitvijo figur v arhitekturni prostor. S harmonično občuteno barvo vzpodbudi mističnost atmosfere.
PETER ČERNE se je rodil leta 1931 v Ljubljani. Študij kiparstva je obiskoval pri profesorjih Zdenku in Borisu Kalinu na ljubljanski Akademiji za likovno umetnost, kjer je diplomiral leta 1955. Študij je tudi nadaljeval na specialki za kiparstvo pri profesorju Borisu Kalinu in ga zaključil leta 1957. Izpopolnjeval se je v Parizu in Londonu, na Nizozemskem in v Veroni. Nekaj let je bil likovni pedagog. Njegov ustvarjalni opus obsega figuralne in abstraktne male ter monumentalne plastike in reliefe, predvsem iz lesa in brona oziroma v kombinaciji obeh. Med njegova najzanimivejša dela sodi oblikovanje marionet za predstavo Mali princ, ki jo je leta 1979 uprizorilo Lutkovno gledališče Ljubljana. Tudi v ustvarjanju lutk lahko prepoznamo njegovo likovno govorico. Za kiparstvo Petra Černeta je značilno, da se na eni strani naslanja na klasiko, na drugi pa na ekspresionistično izročilo. Vseskozi ostaja zvest figuraliki, celo ko se loti tako drznega početja, kot je posredovanje krajine v samostojno kiparsko umetnino. Njegova dela so v mavcu, kamnu, lesu, bronu in v zadnjem času v žgani glini.
Za svoje delo je prejel številne nagrade, med katerimi izstopajo nagrada Prešernovega sklada leta 1969 za kiparska dela, razstavljena v Škofji Loki leta 1968, kot tudi druga nagrada na 1. Slovenskem trienalu satire in humorja Aritas, leta 1995. Sodeloval je na mednarodnih simpozijih ter imel preko 60 samostojnih razstav.
Dejan Pečenko je rojen leta 1958. Leta 1985 je z odliko končal študij na Visoki šoli za glasbo in upodabljajočo umetnost v Grazu, kjer je od Zveznega ministrstva za znanost in raziskave prejel posebno nagrado. Kot svobodni jazzpianist se je udeležil različnih projektov in tako nastopa z mednarodnimi velikani jazzovske glasbe na različnih festivalih in turnejah. Deluje in živi v Sloveniji in Avstriji. Od leta 1989 je profesor jazz klavirja na Bruckner konservaturiju v Linzu in Visoki šoli za glasbo v Grazu. Je soustanovitelj oddelka za jazz na konservatoriju za glasbo v Ljubljani. Od leta 1981 dejaven kot jazz klaviaturist in pianist v številnih jazz zasedbah. Sodeloval na več evropskih Jazz festivali