Program dneva odprtih vrat projekta Semenska knjižnica:
10:00-10:30 Semenska knjižnica se predstavi (voden ogled)
Semenska knjižnica je veliko več kot le besedna zveza. Združuje semena, ljudi, tradicijo in prihodnost. Je pa tudi prostor z laboratorijem in prav posebnim arhivom starih avtohtonih sort kulturnih rastlin. Skozi voden ogled po novi infrastrukturi Semenske knjižnice bo projektna skupina podrobno predstavila delovanje knjižnice, cilje, strategije in vizije projekta, na koncu pa tudi likovno umetniška dela mladih varuhov.
10:30-12:00 Semena prihodnosti (javna diskusija)
Vse dosedanje globalne in EU politike so priznale, da z dosedanjimi programi in smernicami za ohranjanje biotske pestrosti nismo naredili dovolj, da bi obrnili trend degradacije genskih virov in življenja. Kako zastavljati trajnostne, celostne pristope in rešitve, da ohranimo naravno in kulturno dediščino? Javna diskusija bo razgrnila primere obstoječih praks hranjenja, varovanja in obnavljanja genskega materiala kulturnih rastlin v Sloveniji, za kar skrbijo civilno-družbene iniciative in institucije ter posamezniki. Namen diskusije je, da strokovnjaki s področja varovanja semen in semenarjenja izmenjajo izkušnje, znanja in poglede na varovanje genskih virov kulturnih rastlin ter s tem povezanega tradicionalnega znanja, prehranske varnosti in kulturne dediščine. Po zaključku diskusije sledi pogostitev.
16:00-16:45 Semena – hrana ptic (delavnica za otroke)
Delavnica je namenjena otrokom, ki želijo spoznati raznovrstno rabo in pomen semen. Na delavnici bo ornitolog Ivan Esenko predstavil Kalina, ptico, ki je postala zaščitni znak izobraževalnih delavnic, ki jih izvaja Društvo Varuhi semen v okviru osnovnošolskih naravoslovnih programov. Otroci bodo semena uporabili v likovni delavnici izdelovanja ptičjih pogač, ki jih bodo po delavnici odnesli domov in z njimi poskrbeli za zimsko hranjenje ptic.
16:00-17:00 Semenska knjižnica se predstavi (voden ogled)
Semenska knjižnica je veliko več kot le besedna zveza. Združuje semena, ljudi, tradicijo in prihodnost. Je pa tudi prostor z laboratorijem in prav posebnim arhivom starih avtohtonih sort kulturnih rastlin. Skozi voden ogled bo projektna skupina podrobno predstavila delovanje knjižnice in razkazala tudi likovno umetniška dela mladih varuhov.
17:00-18:30 Nagrade Kalinčkovega natečaja (zaključek natečaja in podelitev nagrad)
Društvo Varuhi semen je v začetku septembra povabilo 15 osnovnih šol iz Podravske in Pomurske regije k sodelovanju v Kalinčkovem natečaju. Otroci so pod vodstvom razrednikov ustvarili likovna umetniška dela, v katerih ponazarjajo prepletanje umetnosti in pestrosti rastlinskih semen. Natečaj tako prek spodbujanja umetniške kreativnosti otrok neposredno povečuje njihovo razumevanje razsežnosti rabe semen in biotske raznolikosti kulturnih rastlin. Likovno umetniška dela, nastala v okviru Kalinčkovega natečaja, bodo ob podelitvi nagrad razstavljena v prostorih CAAP. Podelitvi nagrad sledi še pogostitev.