Maribor je v letu Evropske prestolnice kulture bogatejši še za en umetniški objekt. Fasado stanovanjskega objekta v Volkmerjem prehodu bo trajno krasil MOZAIK - OBELEŽJE EVROPSKE PRESTOLNICE KULTURE.
Mariborčan, arhitekt Igor Orešič je domačemu kulturnemu občinstvu sicer bolj znan kot strokovnjak za notranjo opremo in urbanizem, vendar se z mozaiki ukvarja že od 80-ih let prejšnjega stoletja. Med dolgoletnim bivanjem v ZDA je kot restavrator delal na mozaikih v katedralah v New Yorku in New Jerseyu, kasneje je svoje znanje nadgrajeval na Akademiji za mozaike v Milanu.
Njegov mozaik v Mariboru je od prvotne zamisli do končne podobe nastajal več kot leto dni. Osnovna ideja je ostala enaka; mozaik s simboli EPK (znaki mest, vrtavka) naj oznanja povezovanje in dinamiko v ustvarjalnosti. Orešič je v ustvarjalni proces želel vključiti tudi meščane Maribora, tako so na nekaj delavnicah svoje prve koščke mozaika položili osnovnošolci OŠ Slave Klavora (pet njihovih manjših mozaikov je umeščenih na steno pod velik mozaik) ter manjša skupina zainteresiranih odraslih. Kasneje je avtor zaradi zahtevnosti izdelave delo nadaljeval sam. Igor Orešič je za izdelavo mozaika v velikosti 12 m2 uporabil marmor, granit in z zlatom prevlečeno muransko steklo. V mozaik je vgrajenih približno 60.000 koščkov omenjenih materialov, ki skupno tehtajo 800 kg. MOZAIK – OBELEŽJE EPK prikazuje osnovno idejo in prepletenost partnerskih mest Evropske prestolnice kulture 2012 s skupnim ciljem – ustvariti enoten kulturni in ustvarjalni prostor.
Mozaik je pri nas redek, čeprav kot tehnika upodabljanja v likovni umetnosti star tisočletja, in čeprav krasi tudi takšne svetovno znane objekte, kot je pariška Opera, ga v glavnem še vedno poznamo iz sakralnih objektov. Sedaj ga imamo tudi v Mariboru – kot prvi javni mozaik - ki bo trajno spominjal na neponovljivo leto 2012.
↧
OBELEŽJA - MOZAIK, Igor Orešič-Mozaik 2012
↧